Bajka terapeutyczna o koronawirusie – Zimowe pszczoły

Czy rozmawiać z dziećmi o wirusie? Jak rozmawiać? Czy i co najmłodsi mają prawo wiedzieć?

Oto można powiedzieć zwyczajna polska rodzina mieszkająca w bloku, w dużym mieście. Rodzice i dwoje dzieci: pięcioletnia Marysia i siedmioletni Tomek musieli się zmierzyć z zupełnie nową sytuacją. A jaką?

Zimowe pszczoły – bajka terapeutyczna

Dla rodziców

Bajka ta powstała w czasie, kiedy na świecie rozprzestrzenia się koronawirus.  Ale tak  naprawdę zimą w naszej opowieści może być wszystko – każda trudność z którą boryka się rodzina: choroba, konflikty, problemy finansowe  – zakończenie każdy może dowolnie i samodzielnie (do czego zachęcam) modyfikować w zależności od potrzeb. Można zamiast imion dzieci wstawić imiona naszych własnych pociech, dodać innych bohaterów.
Porusza ona kwestie trudnych sytuacji, trudnych pytań zadawanych przez nasze dzieci. Nie bójmy się tych pytań i nie uciekajmy od odpowiedzi. Dziecko czuje, że coś się wydarzyło, niepokoi się, smuci, i chce wiedzieć co dzieje się wokół niego; chce zrozumieć świat i mieć poczucie, że jest ktoś kto zapewni mu bezpieczeństwo.
Rozmawiajmy z dziećmi, tłumaczmy im świat w sposób jak najbardziej dostępny i dostosowany do ich wieku, poziomu rozwoju, emocjonalności.
W tej trudnej sytuacji odejdźmy od ekranów i popatrzmy na nasze dzieci.

One nas potrzebują…